קרונוספן ישראל | מקבוצת אברבוך
בית קפה מעוצב עם לוחות מלמין

לוחות מלמין: האיזון המושלם בין עלות לאיכות

אין הרבה חומרים שמצליחים להיות גם וגם – גם פרקטיים וגם מעוצבים, גם חזקים וגם נוחים לעיבוד, גם איכותיים וגם משתלמים – אבל לוחות מלמין הם בדיוק כאלה. הצצה לאחד מחומרי הגלם האהובים ביותר בעולם העיצוב ובתעשיית הריהוט.

מה זה מלמין?

מי מאתנו לא שמע על מלמין? אבל אולי תופתעו לגלות שהחומר הזה שאנחנו מכירים מהיום-יום שלנו הוא למעשה שרף סינטטי. השרף הזה הומצא לראשונה בשנות ה-30 של המאה הקודמת בגרמניה על ידי חברת CIBA (כיום חלק מ-BASF), ומאוחר יותר החלו לייצר אותו גם במדינות אחרות כמו ארה"ב ויפן.

בראשית דרכו שימש המלמין כחומר מעכב אש וכדבק בתעשיות הבנייה והחשמל, ובהמשך שימש כציפוי לכלי שולחן וכלי מטבח. בשנות ה-50 גם תעשיית הריהוט גילתה את היתרונות המופלאים של החומר הזה, והשאר – כמו שאומרים – היסטוריה.

 

עץ המשמש כחומר גלם להכנת לוחות מלמין

לוחות מלמין בשירות תעשיית הריהוט

תעשיית הריהוט אימצה את המלמין והחלה להשתמש בו בראשית הדרך כחומר לציפוי רהיטים. בשנים הראשונות, תהליך מריחת ציפוי המלמין היה פשוט יחסית והגימור לא היה עמיד במיוחד. עם הזמן, התהליך שוכלל ושופר, והגימור נעשה עמיד ואיכותי יותר. בשנים האחרונות, ההתקדמות הטכנולוגית כבר מאפשרת לנצל את ציפוי המלמין כדי ליצור טקסטורות, גימורים והדפסים מורכבים ומציאותיים יותר.

 

בהקשר של ריהוט, המלמין מופיע לרוב על גבי לוח שנושא את השם המתבקש "לוח מלמין". לוחות מלמין הם לוחות דקורטיביים מבוססי עץ שעשויים לרוב מליבה של סיבית או MDF, ומצופים במלמין. הלוחות האלה מצליחים בדרך פלא לשלב הכול מהכול – גם חוזק, גם עיצוב מגוון, וגם עלות משתלמת במיוחד. לוחות מלמין גם מתאימים למגוון רחב של שימושים ולסוגים שונים של חללים, ולכן נחשבים לאחד מחומרי הגלם המבוקשים ביותר בתעשיית הריהוט ובעולם עיצוב הפנים.

תהליך הכנת לוחות מלמין

איך מייצרים לוחות מלמין?

כדי לייצר לוחות מלמין, צריך להכין תחילה את חומרי הגלם – לוח העץ שישמש כליבה ונייר המלמין שיצפה אותו. לוח העץ עשוי לרוב מסיבית או MDF, והוא מיוצר מסיבי עץ שעורבבו עם שרף סינטטי, ונדחסו יחד בטמפרטורה גבוהה ובלחץ מסיבי.

חיפוי המלמין עצמו מיוצר באמצעות הספגה של נייר בשרף מלמין, ותהליך של אשפרה בחום. הספגת הנייר בשרף נועדה להקנות לו פני שטח קשים ומבריקים, ולהפוך אותו לעמיד בפני חום, כימיקלים ובלאי.

לאחר ששני חומרי הגלם מוכנים, נייר המלמין מודבק על גבי לוח הסיבית או ה-MDF באמצעות דבק המוצמד בחום. לאחר מכן הלוח עובר  דרך מכבש כדי שכל השכבות יהיו מאוחדות היטב.

בשלב הבא הלוחות עוברים קירור, ואז חותכים אותם לגודל, לעובי ולצורה הרצויים. בשלב האחרון משייפים את הלוחות, וצובעים או מחפים אותם בהתאם לצורך.

מלמין מול חיפויים אחרים

מלמין, כאמור, יכול לשמש כציפוי למגוון רחב של רהיטים ואפילו כציפוי של דלתות פנים – אבל הוא לא הציפוי היחיד שקיים בשוק. שני ציפויים מקובלים נוספים הם פורמייקה ופורניר. עין לא מקצועית אמנם תתקשה להבחין בשוני שבין שלושת הציפויים האלה, אולם ההבדלים ביניהם הם רבים ולעיתים מהותיים. בשביל לבצע בחירה מדויקת, חשוב לעמוד על ההבדלים האלה, ולהבין מהם היתרונות והחסרונות שכל חומר מציע.

 חיפוי המלמין עצמו מיוצר באמצעות הספגה של נייר בשרף מלמין ותהליך של אשפרה בחום. הספגת הנייר בשרף נועדה להקנות לו פני שטח קשים ומבריקים, ולהפוך אותו לעמיד בפני חום, כימיקלים ובלאי.

לאחר ששני חומרי הגלם מוכנים, נייר המלמין מודבק על גבי לוח הסיבית או ה-MDF באמצעות דבק המוצמד בחום. לאחר מכן הלוח עובר  דרך מכבש כדי שכל השכבות יהיו מאוחדות היטב. בשלב הבא הלוחות עוברים קירור, ואז חותכים אותם לגודל, לעובי ולצורה הרצויים. בשלב האחרון משייפים את הלוחות, וצובעים או מחפים אותם בהתאם לצורך.

לוחות מלמין

מלמין או פורמייקה – יש הבדל?

ההבדל בין פורמייקה למלמין הוא לא משמעותי בעיקרו. פורמייקה (High Pressure Laminate) היא למעשה לוח דק  לרוב בעובי שנע בין 0.6 מ"מ – 1.2 מ"מ,  שמיוצר משכבות נייר "קראפט". הפורמייקה עשויה מניירות שספוגים בחלקם בדבק פנול וחלקם בדבק מלמין (אותו שרף שדיברנו עליו), שנכבשים בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה. התוצאה היא לוח דקיק מאוד שאותו מדביקים על לוח שהלידה שלו היא סיבית או mdf. החיסרון של הפורמייקה לעומת לוח מלמין הוא שאת הפורמיקה מדביקים על הלוח ועם הזמן עלולים להיווצר בה עיוותי, בעוד שלוח מלמין מגיע מהמפעל כאשר הוא מחופה משני צידיו במלמין והדבר מונע עיוותים אפשריים .

ומה ההבדל בין מלמין לפורניר?

ובכן כמו הפורמייקה, גם הפורניר שונה בהרכבו מהמלמין. פורניר הוא שכבה דקה של עץ שאותה מדביקים על גבי לביד או לוח MDF. את הפורניר אפשר להפיק מסוגים שונים של עצים, וכך ליהנות מרמות שונות של גימור וממגוון צבעים וטקסטורות. הפורניר והמלמין דומים זה לזה מבחינת השימושים, שכן שני החומרים האלה יכולים להתאים לייצור רהיטים וארונות ולציפוי דלתות ומשטחים. עם זאת, העלות של הפורניר גבוהה יותר, ובהתאם לכך הוא עשוי לייקר גם את העלות של המוצר הסופי.

היפים והחזקים – התכונות של לוחות המלמין

לוחות המלמין נעשו לחומר גלם מבוקש מסיבה מוצדקת בהחלט. הלוחות מאופיינים בשורה ארוכה של איכויות שמבדילות אותם מחומרים אחרים. הכנה כמה מהתכונות המרכזיות של לוחות המלמין:

 

 • חזקים ועמידים – לוחות המלמין קשיחים וחזקים במיוחד, וגם עמידים בפני פגיעות, שריטות וסדקים. בנוסף, הם מתאימים לשימוש בחללים לחים, ולא נהרסים משינויי טמפרטורה.

 

 • נוחים לתחזוקה – לוחות המלמין דוחים כתמים וקלים מאד לניקוי, ולכן הם אידאליים לשימוש בחדרים פעילים ומאתגרים כמו מטבחים וחדרי רחצה.

 

 • קלים לעיבוד – לוחות המלמין מאופיינים בפני שטח חלקים ומיושרים, כך שקל מאד לצבוע או לחפות אותם, ובכך להתאים אותם לצרכים וסגנונות שונים.

 

 • מוזילים עלויות – העלות של לוחות המלמין נמוכה ביחס לעלות של לוחות עץ אחרים, ולכן שימוש בהם יכול להוזיל באופן משמעותי את העלות של המוצר המוגמר.

 

 • משתלבים בכל עיצוב – את לוחות המלמין ניתן להשיג בגדלים ועוביים שונים, וגם במבחר מרקמים, צבעים וצורות גימור. בזכות הגיוון הזה, אפשר לשלב אותם בקלות בכל סגנון עיצוב.

 

 

מצלחות עד ארונות – השימושים השונים שניתן לעשות בלוחות מלמין

מדף מעוצב מלוחות מלמין

האיכויות השונות של המלמין הופכות אותו לחומר גלם מבוקש כמעט בכל פרויקט עיצוב. החומר עצמו יכול לשמש לייצור של כלי אוכל וחפצים דקורטיביים קטנים. בנוסף, ניתן להשתמש במלמין כציפוי, ולחפות איתו רהיטים שונים ודלתות פנים. כאשר מדובר בלוחות מלמין, אפשרויות השימוש רק הולכות ומתרבות. הנה כמה שימושים נפוצים שניתן לעשות בלוחות מלמין:

 • לרהיטים – לוחות מלמין נוחים לעיבוד, וקל מאד להתאים אותם לצורות ולגדלים שונים. מהסיבה הזאת הם חומר גלם מועדף בכל הקשור לייצור רהיטים כמו שולחנות, ספריות, שידות וארונות בגדים.

 

 • למידוף – לוחות מלמין הם חומר אידאלי לבניית מדפים דקורטיביים וגם לבניית יחידות מידוף עבור חללים כמו מחסן או מזווה. מדפים שעשויים ממלמין מאופיינים בחוזק ויציבות, וקלים להתקנה ולתחזוקה.

 

 • לארונות מטבח ורחצה – הודות לכך שלוחות מלמין נוחים לתחזוקה ועמידים בפני רטיבות ושינויי טמפרטורה, הם מתאימים מאד לייצור של ארונות מטבח וארונות רחצה.
 • למשטחים – לוחות מלמין מאופיינים בפני שטח חלקים ונטולי חספוס, והם גם בעלי יכולת לדחות מים וכתמים. בזכות התכונות הנהדרות האלה, ניתן להשתמש בהם כמשטחים לשולחנות ודלפקים.

   

 • לריצוף – לוחות מלמין יכולים לשמש גם כריצוף, ולהוות חלופה חסכונית לפרקטים מעץ מלא. בזכות המבחר הגדול של הלוחות, אפשר להתאים אותם בקלות לחללים ולסגנונות שונים.

 

 • לחיפוי קירות – לוחות מלמין יכולים לעבוד נהדר כחיפויי קירות, ולהוסיף טאץ' ייחודי ומפתיע לחללים ביתיים ותעשייתיים כאחד. 
ארון בגדים העשוי מלוחות מלמין

השורה התחתונה – היתרון המנצח של לוחות המלמין

אפשר לפרט עוד הרבה על התכונות והמאפיינים המצוינים של לוחות המלמין, ולהרחיב על שלל השימושים שניתן לעשות בהם. אבל, בשורה התחתונה, היתרון המובהק והמשמעותי ביותר שלוחות המלמין מביאים הוא העלות הנמוכה שלהם למול התועלת הגבוהה. השילוב הנדיר הזה של מחיר נוח ואיכות בלתי מתפשרת, הופך את לוחות המלמין לפתרון אידאלי לכל מי שמבקש לשמור על רמת הוצאות סבירה, ועדיין ליהנות ממוצרים חזקים ועמידים שמתאימים לכל צורך וסגנון.

 

 

כתוב את הכותרת כאן

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן