קרונוספן ישראל | מקבוצת אברבוך

סיבית או MDF? מה ההבדל ביניהם והאם הוא משמעותי?

לוחות סיבית ולוחות MDF הם בין החומרים הנפוצים ביותר בתעשיית הרהיטים ועיצוב הפנים. שניהם מתאימים למגוון רחב של שימושים ומחזיקים בתכונות דומות, אבל גם יש ביניהם לא מעט הבדלים. על הדומה והשונה כאן במאמר.
לוחות סיבית ולוחות MDF הם בין החומרים הנפוצים ביותר בתעשיית הרהיטים ועיצוב הפנים. שניהם מתאימים למגוון רחב של שימושים ומחזיקים בתכונות דומות, אבל גם יש ביניהם לא מעט הבדלים. על הדומה והשונה כאן במאמר.

אם אתם מעצבים או משפצים את הבית, כנראה שאתם נתקלים לא פעם במושגים 'לוחות סיבית' ו-'לוחות MDF'.
ואכן, מדובר בשניים מהחומרים הנפוצים ביותר בתעשיית ייצור הרהיטים ובעולם האדריכלות ועיצוב הפנים. שני החומרים האלה נחשבים לאיכותיים ועמידים, ומתאימים לשימושים רבים – אבל לכל חומר יש נקודות אופייניות לו.

בעוד שלנגרים ולאנשי המקצוע ברור מהו לוח סיבית, מהו לוח MDF, ומהם ההבדלים ונקודות הדמיון ביניהם – קרוב לוודאי שאתם כאנשים מן השורה פחות מצויים במאפיינים של כל אחד משני החומרים הללו.
במאמר שלנו ננסה לעזור לכם לעמוד מקרוב טוב על תהליכי הייצור והתכונות כל חומר, לחשוף אתכם ליתרונות ולשימושים שלו, כדי שתוכלו לבצע בחירה מושכלת ומדויקת (וכמובן לדעת לדרוש את מה שנכון יותר לצרכים שלכם).

על מה מדברים כשאומרים לוחות סיבית?

הסיבית (מכונה גם 'שבבית') היא חומר גלם שפותח בגרמניה בשנות ה-30' של המאה הקודמת, בין היתר מתוך מטרה לנצל שיירי עץ שהתבזבזו לשווא.
ככל שחלפו העשורים, הסיבית הלכה והתפתחה, וכיום לוחות הסיבית נמנים עם חומרי הגלם השימושיים והנפוצים ביותר בעולם.

כמה מילים על תהליך הייצור של לוחות סיבית

לוחות הסיבית עשויים משבבי עץ ונסורת גרוסים שמעורבבים יחד בטמפרטורה גבוהה, ומאוחדים באמצעות דבקים טבעיים כמו שרף.
התערובת המאוחדת נכבשת ונדחסת בתהליך של שיחול (דחיסת החומר דרך והעברתו דרך תבנית כדי לעצב אותו מחדש), עד שמתקבלים לוחות שטוחים עם פני שטח חלקים.

למה משמשים לוחות סיבית?

לוחות הסיבית מיועדים לשימוש רב תכליתי, ומתאימים למגוון פרויקטים.
ניתן לייצר איתם ארונות מטבח, ארונות לחדר רחצה ורהיטים שונים לכל חללי הבית. מעבר לכך, הלוחות יכולים לשמש גם כמשטחים, כריצוף וחיפויי קירות.

לוחות הסיבית מאופיינים ביתרונות רבים שהופכים אותם לחומר גלם מבוקש במיוחד. הנה כמה מהתכונות הבולטות של החומר:

 • חזקים ועמידים: לוחות הסיבית דחוסים וקשיחים, ולכן עמידים ולא נפגעים בקלות מנפילות או חבטות.
 • נוחים לעיבוד: בזכות התנגדות הבורג הגבוהה של לוחות הסיבית, נוח מאד לעבד אותם והם לא נפגעים מקדיחות חוזרות. בנוסף, הודות לפני השטח החלקים של הלוחות, אין צורך ללטש אותם לפני ציפוי, צביעה או חריטה, ובכך ניתן לייעל ולקצר את תהליך העבודה.
 • ישרים ומפולסים: הלוחות ישרים לחלוטין ובעלי קליברציה (כיול) מדויקת, ועובדה זו מאפשרת קבלת תוצר בגימור אחיד ומושלם, וללא עיוותים.
 • מסננים רעשים: לוחות הסיבית מבודדים רעשים, ולכן יכולים לשמש לבניית קירות ותקרות אקוסטיים.
 • מגוונים: לוחות הסיבית מגיעים במידות ועוביים שונים, וניתן לצבוע ולחפות אותם במגוון צבעים, טקסטורות ודוגמאות. בזכות הגיוון הזה, אפשר להתאים את הלוחות בקלות לצרכים וסגנונות עיצוב שונים.
 • קלי משקל: רהיטים שעשויים מסיבית קלים ביחס לרהיטים שעשויים מעץ מלא, ולכן נוח לנייד אותם ולשנות את המיקום שלהם בחלל.
 • ידידותיים לסביבה: מאחר שלוחות הסיבית עשויים משאריות עץ, הם מפחיתים פסולת ומצמצמים את הצורך בכריתת עצים נוספים, ובכך ממזערים את הנזק שנגרם לסביבה.
 • חסכוניים: בזכות הליך הייצור המהיר והיעיל של לוחות הסיבית, הם זמינים במחירים נוחים ויכולים להביא להוזלה משמעותית בעלות התוצר המוגמר.
סיבית מול MDF
אז אלה היו לוחות סיבית, ומה זה mdf? בואו נעבור על הדברים:

על מה מדברים כשאומרים לוחות MDF?

ה-MDF פותח בארצות הברית בשנות ה-60' של המאה הקודמת. בראשית דרכו הוא נתפס כחומר פשוט יחסית, אך עם ההתקדמות הטכנולוגית איכותו עלתה באופן ניכר, וכיום הוא נחשב לחומר עמיד ואמין במיוחד (בפרט כשמדובר בחומר גלם שמיוצר בחברות אירופיות, הידועות בקפדנותן הגבוהה ביותר בכל הקשור בתקני איכות וייצור).

לוחות ה-MDF מצויים בשימוש נרחב בתעשיית הרהיטים ועיצוב הפנים. הוא משמש, בין השאר, לייצור דלתות, משקופים ופרופילים דקורטיביים, וגם לייצור ארונות ורהיטים שונים כמו שולחנות, שידות וספריות. בנוסף לכך, ה-MDF יכול לשמש כריצוף וכחיפוי קירות.

איך מייצרים MDF ?

משמעות השם MDF היא Medium Density Fiberboard (לוח סיבים בצפיפות בינונית). כפי שנרמז מהשם, לוחות MDF עשויים משבבי עץ וסיבי תאית בצפיפות בינונית, המחוברים באמצעות שרף סינטטי. את תערובת השבבים והסיבית המוכנה יוצקים לתוך תבניות שטוחות, בעזרת הפעלת חום ולחץ גבוה. בסיום התהליך מתקבלים לוחות אחידים וחלקים, שאותם ניתן לחתוך למידה ולצורה הנדרשות.

למרות השימוש הנרחב ב-MDF, יש עדיין מיתוסים שגויים הנוגעים לחומר. אנשים נוטים להניח שמדובר בחומר גלם פשוט ולא איכותי. בפועל, ל-MDF יש נקודות חוזקה רבות. הנה כמה מהיתרונות המרכזיים של החומר:

 • עמידים: הצפיפות של לוחות ה-MDF היא אחידה, ולכן הם יותר עמידים וחזקים בהשוואה ללוחות מתועשים אחרים.
 • נוחים לעיבוד: בזכות המבנה הרציף של לוחות ה-MDF הם מאפשרים דיוק מקסימלי בייצור. בנוסף, יש להם התנגדות בורג חזקה, כך שהם לא נסדקים או מתפצלים בעקבות קדיחות חוזרות.
 • קלים לעיצוב: פני השטח של לוחות ה-MDF מיושרים ונטולי גבשושיות, ולכן הם מתאימים במיוחד לשימוש במכונת CNC, וקל מאד לחרוט עליהם דוגמאות שונות. כמו כן, הם מצופים אבקת יסוד המאפשרת לבצע צביעה ישירות על גבי הלוח.
 • מגוונים: אפשר לחתוך את לוחות ה-MDF למידות ולצורות שונות, ובכך להתאים אותם בקלות למגוון צרכים עיצוביים.
 • עמידים בפני שינויי טמפרטורה: בשונה מעץ מלא, לוחות MDF לא מתרחבים ומתכווצים כתוצאה משינויי טמפרטורה.

הדומה והשונה: לוחות סיבית מול לוחות MDF

לוחות סיבית ולוחות MDF הם כאמור שני סוגים של לוחות עץ מתועשים שנמצאים בשימוש נרחב בתעשיית הרהיטים ובעולם האדריכלות ועיצוב הפנים. שני החומרים מתאימים לשימושים רבים ומגוונים כמו ייצור ארונות ורהיטים, ריצוף וחיפוי קירות.

לוחות הסיבית ולוחות ה-MDF חולקים מספר תכונות דומות. שניהם עמידים וחזקים, נוחים לעיבוד, ונחשבים לפתרון אקונומי וחסכוני. בנוסף, את שני סוגי הלוחות ניתן להתאים בקלות למידות שונות, ולצבוע ולחפות במגוון רחב של גוונים וחומרים.

לצד הדמיון הזה, יש גם מספר הבדלים בין שני סוגי הלוחות. לוחות ה-MDF עשויים מסיבים דקים יותר, ולכן פני השטח שלהם חלקים יותר מפני השטח של לוחות הסיבית. ה-MDF גם צפוף יותר מהסיבית, ולכן הוא עמיד וחזק ממנה במקצת. מעבר לכך, התנגדות הבורג של ה-MDF גבוהה יותר, כך שהוא מתאים יותר לקדיחות חוזרות, יציב מאוד ועמיד בפני עיוות ופיצול.

הסיבית לעומת זאת, קלה יותר מבחינת המשקל, ולכן נוח יותר לעבוד איתה ולנייד אותה. יתרון נוסף של הסיבית הוא העלות שלה, שנמוכה מעט מזו של ה-MDF. היא משמשת לעתים קרובות עבור ריהוט כמו גם עבור חיפויי קירות ותקרה ולעיתים אפילו כתשתית ריצוף.

לשני החומרים, אם כן, יש יתרונות רבים, והבחירה בין השניים תהיה תלויה ביישום הספציפי ובדרישות הפרויקט. אם אתם מחפשים חומר גלם חזק, יציב ובעל משטח חלק, MDF עשוי להיות הבחירה הטובה ביותר. עם זאת, אם אתם מחפשים חומר חסכוני יותר ורב-תכליתי, לוחות סיבית יתאימו בהחלט!

סיבית מול MDF

אז איך יודעים במה לבחור? כמו תמיד - תלוי מה הצורך.

בפרויקטים שבהם הדגש הוא על עמידות או במצבים שבהם יש עדיפות למראה נקי וחלק – ה-MDF הוא הבחירה המתאימה.

אולם, אם יש צורך בחומר שיכול להישמר גם בתנאי לחות, במקרים שבהם יש חשיבות רבה לעלות הכלכלית, וגם כאשר מחפשים חומר בעל מראה טבעי – הסיבית היא העדיפה מבין השניים.

כתוב את הכותרת כאן

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן